Strona główna Informacje Nasze hodowle Mutacje Galeria Kontakt FinchCam
 


Żywienie zeberek

Prawidłowe żywienie zeberek jest jedną z kluczowych kwestii w hodowli tych ptaków. Pozwala nie tylko zachować je w dobrym zdrowiu ale i daje możliwość regulowania ich rocznego cyklu życiowego – jeśli weźmie się pod uwagę dietę zeberek w ich naturalnym środowisku. Warto przy tym nadmienić, że ułożenie odpowiedniego jadłospisu dla skrzydlatych podopiecznych wcale nie jest trudne, w dodatku obserwowanie ich reakcji na nowe pokarmy w diecie może sprawić hodowcy niemałą przyjemność.

powrót

 

Na początek kilka słów wstępu poświęcę układowi trawiennemu zeberek oraz ich doskonałemu przystosowaniu do naturalnego środowiska.
Zeberka australijska zamieszkuje tereny półpustynne i jest typowym ziarnojadem. Krótki, gruby dziób tego ptaszka jest idealnie przystosowany do łuskania ziarna. Spożyty pokarm (połknięty w całości, gdyż ptaki nie mają zębów) trafia do podwójnego wola skąd – w miarę potrzeby – przemieszczany jest do żołądka gruczołowego. Tam pożywienie miesza się z enzymami trawiennymi w celu wstępnego rozmiękczenia, a następnie przesuwa się do żołądka mięśniowego, w którym rozcierane jest na papkę. Aby żołądek mięśniowy skuteczniej pracował, zeberki zwykły połykać niewielkie ilości piasku, pełniącego rolę materiału ściernego. Kolejnym etapem jest jelito cienkie. To właśnie tutaj cenne składniki z pokarmowej papki przenikają do krwi, która roznosi je po całym organizmie. Następnie w jelicie grubym wchłaniana jest woda. System odzyskiwania wody z pokarmu jest u tych pustynnych ptaszków niezwykle skuteczny, co pozwala im obejść się przez jakiś czas bez tego życiodajnego płynu. W końcu niestrawione resztki pożywienia wydalane są na zewnątrz przez kloakę.

Dieta zeberek w środowisku naturalnym składa się głównie z ziarna w różnej fazie dojrzałości, zielonych części roślin, owoców, kwiatów, owadów i ich larw. Składniki mineralne pobierają, połykając grudki ziemi, a częste pożary dostarczają im węgla drzewnego – naturalnej odtrutki. Jak widać ich jadłospis jest urozmaicony i odpowiedzialny hodowca powinien zapewnić swoim ptakom równie bogate menu.
 

Wszystkie pokarmy omówione są w poniższych działach:

 

KIEŁKI, RYŻ, KASZE

ŻYWIENIE PTAKÓW CHORYCH I W CZASIE KWARANTANNY

 © 2011 amadynyzebrowate.pl | wszelkie prawa zastrzeżone