Strona główna Informacje Nasze hodowle Mutacje Galeria Kontakt FinchCam
 

Mutacje barwne zeberek

Powrót      

Czarnopierśna (Black Breast, BB)

Mutacja recesywna

Czarnopierśna – Black Breast – BB

Samiec: lica ulegają rozlaniu i w dużym stopniu wychodzą poza standardowy obrys. Zebrowanie zanika, natomiast kryza ulega znacznemu rozbudowaniu, obejmując czasami prawie całą pierś i gardło. Pióra bezpośrednio pod dziobem są białe. Kropki na bokach ulegają powiększeniu i rozciągnięciu, czasami zajmując większą część piór. Ogon staje się prawie cały biały, gdyż zanikają poprzeczne czarne pasy, które mogą zostać zastąpione przez pasy podłużne, zlokalizowane z reguły w centralnej części piór. Łezka zanika, a pióra na skrzydłach posiadają charakterystyczne biało-rude obramowanie. Brzuch bez zmian.
Mutacja czarnopierśna charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością osobniczą, dlatego podany opis nie musi pasować do każdego ptaka. Często się zdarza, że lica są słabo rozlane, lub tylko nieznacznie wychodzą poza standardowy obrys. Kropki na bokach mogą być bardzo zmienne i czasami wyglądać nietypowo. Łezka u niektórych osobników nie zanika, lecz zaledwie staje się cieńsza. Zmienny jest również ogon,  na którym białe plamy mogą ulec tylko powiększeniu i wydłużeniu przez co widać jeszcze czarne poprzeczne pasy.
Samica: łezka zanika, a pierś i policzki są rozjaśnione. Gardło jest bardzo jasne. Ogon charakterystyczny – jak u samca. Brak jest u samic obramowania piór na skrzydłach.
Młode:
jeśli ktoś się uważnie przygląda pisklakom, to może zauważyć, że młode BB mają jaśniejszą nasadę dzioba, jednak pewność można zyskać oglądając młode gdy już zaczynają wyrastać im piórka. Warto wtedy zwrócić uwagę na policzki, które u BB są jasne, oraz na kuper i ogon. Pióra na kuprze, czyli te wyrastające nad ogonem (między skrzydłami), u młodych BB są w całości jasne, co odróżnia je od młodych NG, których kuper w części wzdłuż kręgosłupa jest jasny, a po obu stronach bocznych posiada pas ciemnych piór. Ogon młodych czarnopierśnych sprawia wrażenie całego białego (czasami z czarnym pasem po środku), natomiast u ptaków szarych można już zauważyć, że jest on czarno-biały (porównanie).
Szpalty:
dość łatwo jest rozpoznać samca, szpalta na mutację czarnopierśną, gdyż jego lico jest często lekko rozmyte, wychodzące poza obrys, bądź nad okiem można zauważyć charakterystyczną brew. Łezka takiego ptaka jest cieńsza. Kropki na bokach są bardziej podłużne, a białe plamy na ogonie rozciągnięte, czasami tworzą białe klepsydry. U niektórych samców występuje obramowanie piór na skrzydłach. U samic występuje zwężenie łezki i rozciągnięcie plam na ogonie. Niektóre szpalty posiadają wszystkie z wymienionych cech, inne natomiast mogą prezentować tylko jedną i w dodatku słabo zaznaczoną.

 

 

 

 

 


 © 2011 amadynyzebrowate.pl | wszelkie prawa zastrzeżone