Strona główna Informacje Nasze hodowle Mutacje Galeria Kontakt FinchCam
 

Mutacje barwne zeberek

Powrót

Black Face (Black Face, BF)

Mutacja dominująca

Black face - black face - BF

Samiec: grzbiet, zebrowanie oraz policzki pozostają bez zmian. Biały wąs przy dziobie staje się czarny. Czarny powinien być również brzuch i pokrywy podogonowe, jednak często czerń obejmuje tylko niewielką część brzucha, kryza jest lekko powiększona lub też nie ma żadnych zmian. Prawidłowo boczki powinny być jednolicie brązowe bez kropek (dopuszcza się rozmyte kropki), jednak często się zdarza, że kropki pozostają i tylko nieznacznie zmniejszają swój rozmiar, bądź też występują na części boków (najczęściej bliżej ogona). Zanik kropek może być również cechą okresową - czasem po pierzeniu samiec posiada kropkowany bok a czasem białe plamki zupełnie zanikają. Białe plamy na ogonie często stają się mniejsze, przez co ogon wydaje się ciemniejszy.
Samica: wąs staje się szary, jak również brzuch (zazwyczaj tylko przednia część), przez co pierś nie odcina się już tak wyraźnie. Cechy te są dość słabo zauważalne u bardzo młodych samic. Pokrywy podogonowe są zazwyczaj ciemne. Ogon jak u samca, często ze zredukowanymi białymi plamami.
Młode:
 ptaki BF można rozpoznać często już tuż po wykluciu, gdyż ich dziób u nasady, przy otworach nosowych jest delikatnie ciemniejszy. Z czasem ta cecha staje się wyraźniejsza. Ciemniejsza jest również skóra przy dziobie (w miejscu wąsa). W momencie wyrastania piór u pisklaków, wąs jest ciemny, prawie czarny (nawet u samiczek choć u nich on blaknie i staje się jasny, dlatego można je później pomylić z samiczkami NG). Oczywiście zdarzają się też ptaki, po których nie widać w młodości, że są BF a dopiero cechy mutacji ujawniają się po pierzeniu.
Szpalty: 
nie ma szpaltów na mutacje dominujące.

 

 

 

 

 


 © 2011 amadynyzebrowate.pl | wszelkie prawa zastrzeżone