Strona główna Informacje Nasze hodowle Mutacje Galeria Kontakt FinchCam
 

Mutacje barwne zeberek

Powrót

Marmurkowa, Biała Kasztanowoboka
(Chestnut Flanked White, CFW)

Mutacja sprzężona z płcią

Marmurkowa – Chestnut Flanked White – CFW

Wyróżniamy 2 typy mutacji CFW – kontynentalny (Continental CFW) i regularny (Regular CFW).
Kontynentalny CFW (C-CFW):
Samiec: wierzch ciała jest jasnokremowy, a brzuch śnieżnobiały. Wszystkie czarne znaczenia powinny być niezmienione, lub delikatnie jaśniejsze niż u ptaków szarych, co wyraźnie kontrastuje z jasnym upierzeniem. Policzki i boki powinny być ciemnopomarańczowe lub ewentualnie lekko rozjaśnione. Najczęściej pomarańczowy kolor jest bardzo jasny, co sprawia, że boki i lica są słabo widoczne.
Samica: wierzch ciała jasnokremowy, brzuch biały – podobnie jak u samca. Łezka i czerń na ogonie powinny być ciemne i silnie kontrastować z resztą upierzenia.
Młode: można je rozpoznać już po wykluciu po różowym kolorze skóry, jasnym dziobie i czerwonych oczach. Znaczenia w dziobie są bardzo jasne, ledwie widoczne.
Regular CFW (R-CFW):
Samiec: wierzch ciała jest biały, a brzuch śnieżnobiały. Łezka jest rozjaśniona ale wyraźna. Zebrowanie i kryza bardzo jasne, tak samo jak czarne prążki na ogonie, które są rozjaśnione do koloru kremowo-szarego. Lica i boki powinny być ciemne, jednak z reguły są podobne jak u ptaków typu kontynentalnego, lub nawet jaśniejsze.
Samica: wierzch ciała i brzuch biały. Czasami na głowie znajduje się kilka ciemniejszych piór, a u niektórych samic, zwłaszcza młodych, głowa może być szarawa. Łezka dość ciemna, natomiast ogon szaro-biały, bez wyraźnego kontrastu, podobnie jak u samca.
Młode: młode mutacji marmurkowej typu regularnego można rozpoznać dopiero w momencie wyrastania piór, gdyż ich skóra, dziób i oczy są ciemne, zupełnie jak u piskląt mutacji NG.
Szpalty (C-CFW i R-CFW): jest to mutacja sprzężona z płcią, więc szpaltem może być tylko samiec. Można u niego zauważyć bielszy brzuch oraz delikatne, białe obramowanie niektórych piór na skrzydłach. Cechy szpatów są bardzo słabo zaznaczone i trudno na ich podstawie jest rozpoznać nosiciela genu mutacji CFW.

 

  

 

 

 


 © 2011 amadynyzebrowate.pl | wszelkie prawa zastrzeżone