Strona główna Informacje Nasze hodowle Mutacje Galeria Kontakt FinchCam
 

Mutacje barwne zeberek

Powrót

Beżowa (Fawn, F)

Mutacja sprzężona z płcią

Beżowa – Fawn – F

Samiec: szary kolor zmienia się na kolor brązowy. Policzki i boki są z reguły tego samego koloru, co u ptaków szarych. Czasami mogą być delikatnie ciemniejsze. Wszystkie znaczenia, czyli zebrowanie, kryza i czerń na ogonie, zmieniają się na ciemnobrązowe, czasem prawie czarne. Brzuch jest kremowy lub biały. 
Samica: podobnie jak u samca, podstawowy kolor zmienia się na brązowy. Czarne znaczenia typowe dla samic NG, analogicznie jak u samców, zmieniają się u samic F na ciemnobrązowe. Brzuch jest kremowy, jak u szarych samic, lub nieznacznie ciemniejszy. 
Młode: w gnieździe odróżniają się od szarego rodzeństwa znacznie jaśniejszym kolorem skóry i jaśniejszym dziobem, zazwyczaj brązowym. Przez powieki przebijają się, w pierwszych godzinach życia, czerwone oczy, które z czasem ciemnieją. 
Szpalty: szpaltem na mutację sprzężoną z płcią może być tylko samiec. Nie ma pewnej cechy odróżniającej samca szarego (NG), od szpalta na mutację beżową (NG/F). Nosiciela genu tej mutacji można czasami rozpoznać po kremowym brzuchu, jednak jest to często normalna cecha szarych samców, oraz po brązowym obramowaniu lotek, czasem piór pokrywowych, co niestety zdarza się również u samców, niebędących szpaltami na F.

 

  

 

 

 


 © 2011 amadynyzebrowate.pl | wszelkie prawa zastrzeżone