Strona główna Informacje Nasze hodowle Mutacje Galeria Kontakt FinchCam
 

Mutacje barwne zeberek

Powrót

Jasnopleca (Lightback, LB)

Mutacja sprzężona z płcią

Jasnopleca – Lightbacka – LB

Samiec: wierzch ciała jest popielaty, jaśniejszy niż u ptaków NG. Głowa jest nieco ciemniejsza niż grzbiet, przez co może się odcinać. Policzki i boki ulegają rozjaśnieniu, do jasnopomarańczowych, natomiast czarne znaczenia (zebrowanie, kryza, łezka, ogon) pozostają bez zmian. Charakterystyczną cechą ptaków jasnoplecych są śnieżnobiały brzuch i pokrywy podogonowe.
Samica: wierzch ciała podobny jak u samca, jednak głowa z reguły jest jaśniejsza i mniej odcina się od grzbietu. Czarne znaczenia pozostają bez zmian. Brzuch jak u samca – śnieżnobiały.
Młode: kolor skóry młodych LB odróżnia się od młodych NG, gdyż jest znacznie jaśniejszy, przez co można pomylić je z pisklakami F. Jednak mają one ciemniejsze dzioby, co można już zauważyć w pierwszych dniach życia w postaci ciemnej plamki na końcu dzioba. U zaczynającego się pierzyć malucha, wyraźnie widać, że pióra na kuprze, podogonowe i te na brzuchu są czysto białe.
Szpalty: jest to mutacja sprzężona z płcią, dlatego szpaltem może być tylko samiec. Objawia się to białym brzuchem, jednak nie jest to cecha, która może dać nam 100% pewności, gdyż biały brzuch zdarza się również u samców niebędących szpaltami.

 

  

 

 

 

 


 © 2011 amadynyzebrowate.pl | wszelkie prawa zastrzeżone