Strona główna Informacje Nasze hodowle Mutacje Galeria Kontakt FinchCam

Mutacje barwne zeberek

Powrót      

Szara (Normal grey, NG)

Forma nominalna

Szara – Normal Gray – NG

Jest to nominalna forma zeberek, która charakteryzuje ptaki dziko ubarwione. Zeberki należą do ptaków z wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym, dlatego też u ptaków szarych nie ma najmniejszego problemu z rozróżnieniem samca od samicy. 
Samiec: wierzch ciała, czyli głowa, plecy oraz skrzydła są szare, natomiast brzuch od piersi do piór podogonowych włącznie jest kremowy do białego. Na gardle samiec posiada zebrowanie, od którego pochodzi polska nazwa gatunku. Zebrowanie jest oddzielone od brzucha czarną kryzą. Pod okiem znajduje się czarna łezka, a ogon jest czarny w białe plamy. Przestrzeń między łezką a dziobem jest biała. Najbardziej charakterystyczną cechą samców zeberek są pomarańczowe, regularne lica, wyraźnie odcinające się od reszty upierzenia oraz brązowe boki w białe kropki. Dziób jest ciemnoczerwony. 
Samica: jej dziób jest jaśniejszy, często pomarańczowy, choć zdarzają się samice z dziobami ciemnoczerwonymi. Samica pozbawiona jest charakterystycznych dla samców lic oraz boków. Nie posiada również zebrowania i kryzy. Wierzch ciała, jak u samców, jest szary, brzuch kremowy. Samica także posiada łezkę i typowy czarno-biały ogon. 
Młode: już w gnieździe na początku życia pisklęcia można ocenić, czy jest on szary, gdyż jego skóra dość szybko po wykluciu robi się ciemna i dochodzi do koloru prawie czarnego. Bardzo dobrze widoczne są znaczenia wewnątrz dzioba. Wypierzone młode po wylocie wyglądem przypominają samicę, jednak ich dziób jest czarny (niweluje to agresję i zainteresowanie seksualne dorosłych). Czasami zdarza się, że od razu można rozpoznać ich płeć, gdyż samce mają już zaczątki pomarańczowych lic, widoczne zebrowanie lub czarne pióra w miejscu kryzy..

 

 

  

 

 

 


 © 2012 amadynyzebrowate.pl | wszelkie prawa zastrzeżone
 
ostatnie zmiany: