Strona główna Informacje Nasze hodowle Mutacje Galeria Kontakt FinchCam
 

Mutacje barwne zeberek

Powrót

Rudopierśna (Orange Breast, OB)

Mutacja recesywna

Rudopierśna – Orange Breast – OB

Samiec: ogólny ton upierzenia nie zmienia się. Mutacja ta powoduje, że wszystkie czarne znaczenia zmieniają barwę na rudą. Łezka nie znika, jednak przybiera kolor policzka, co sprawia, że się nie odznacza. Lica i boczki nie ulegają zmianie. Bardzo częstymi wadami u samców OB są czarne pióra na kryzie i zebrowaniu, oraz obecność czerni na ogonie.
Samica: łezka zanika, a ogon staje się rudo-biały. U samic rudopierśnych pojawiają się słabo widoczne samcze cechy, przede wszystkim kremowe boki z białymi kropkami i delikatnie zaznaczone, jasnoszare zebrowanie, czasami jasne lico.
Młode: rudopierśne młode możemy rozpoznać już po opierzeniu, jednak może być to trochę kłopotliwe. Samce posiadają jeszcze ciemną łezkę, aczkolwiek na ogonie widać już często rudy kolor. Młode samiczki OB od początku nie posiadają łezki.
Szpalty: ptaki obu płci mają zazwyczaj mocno zwężoną łezkę, a na ogonie może pojawić się rudy kolor. Samce można dodatkowo rozpoznać po obecności pojedynczych (lub bardziej licznych) rudych piór na zebrowaniu i kryzie. U samic szpaltów , tak jak u mutacyjnych ptaków, mogą pojawić się delikatnie zaznaczone męskie cechy. Pojawiają się boki, lecz są zwykle mniej widoczne niż u samic OB. Można zauważyć u nich łagodne zebrowanie, ale co ciekawe, częściej niż u samic mutacyjnych, mogą odznaczać się jasne lica.

 

 

 

 

 

 


 © 2011 amadynyzebrowate.pl | wszelkie prawa zastrzeżone