Strona główna Informacje Nasze hodowle Mutacje Galeria Kontakt FinchCam
 

Mutacje barwne zeberek

Powrót

Szek (Pied, P)

Mutacja recesywna

Szek - Pied - P

Samiec i samica: mutacja ta powoduje pojawienie się w upierzeniu ptaków mniej lub bardziej regularnych białych plam. Spowodowane jest to zanikiem barwnika w piórach. Szeki mogą mieć różną ilość białych piór na ciele. Uznaje się, że ptak z jedną białą lotką to już jest szek, chyba, że brak barwnika spowodowany jest uszkodzeniem mieszka pióra. Słabe szeki mają niewiele bieli, najczęściej obejmuje ona kilka skrajnych lotek, ogon, gardło i czoło. U mocniejszych szeków plamy występują już na całym ciele, uwzględniając znaczenia gatunkowe, czyli policzki, zebrowanie, boki i kryzę. Hodowcy za wartościowe uznają te szeki, których około 50% upierzenia jest biała. 
Specyficznym szekiem jest ptak siodłaty (
Saddleback). Całość upierzenia jest biała, poza przestrzenią między skrzydłami (siodłem). Czasami można spotkać zeberki siodłate z czapeczką. Płeć u takich ptaków rozpoznaje się po kolorze dzioba a także po ich zachowaniu (jak na przykład śpiew samca).
Młode: 
młode szeki można rozpoznać po plamiastym kolorze skóry. Miejsca, z których będą wyrastały białe pióra są blado różowe podczas gdy reszta ciała młodych piskląt jest raczej ciemna. Nawet dziób u młodych szeków może być łaciaty, lub nawet cały różowy, ale wybarwia się on z czasem na czerwony (u samców) lub pomarańczowy (u samic) i nie różni się niczym od dziobów innych zeberek. 
Szpalty: 
szpalty na tę mutację są nierozpoznawalne.

 

 

 

 

 


 © 2011 amadynyzebrowate.pl | wszelkie prawa zastrzeżone