Home Informations Our breedings Mutations Galleries Contact FinchCam


Nasza Hodowla

     Historia naszej hodowli jest stosunkowo krótka. Pierwsza para zeberek pojawiła się u nas na początku 2009 roku. Wtedy nie wiedzieliśmy nawet dokładnie, jakiej one są mutacji (nie każdy rodzi się alfą i omegą;)). Dwa miesiące później mieliśmy cztery ptaki, pod koniec roku ponad 20, a aktualnie mamy ich około 4-krotnie więcej . Wraz z ilością ptaków w hodowli rosła nasza wiedza na ich temat. Nie możemy oczywiście powiedzieć, że wiemy wszystko – na pewno wiemy wiele, ale człowiek całe życie się uczy, dlatego wciąż pogłębiamy naszą wiedzę mając nadzieję, że przełoży się ona na wyniki hodowlane.Pomieszczenia hodowlane

Na początku naszej przygody z zeberkami posiadaliśmy tylko jedną witrynę przeznaczona dla parki oraz 2 stare klatki. Oczywiście w miarę rozrastania się hodowli musieliśmy pomyśleć nad dodatkowym miejscem przeznaczonym dla ptaków. W tym momencie posiadamy sporą wolierę wewnętrzną, nieco mniejszą wolierę zewnętrzną, regał 6-klatkowy oraz kilka wolnostojących klatek.

read moreOur finches

Ptaki w naszej hodowli pochodzą z różnych źródeł. Na początku były to osobniki kupione w sklepach zoologicznych, później dochodziły ptaki od różnych hodowców czy też od znajomych. Posiadamy ptaki około 15 mutacji barwnych w różnych kombinacjach. Nie skupiamy się na konkretnych mutacjach, aczkolwiek ptaki dobieramy parami w przemyślany sposób, ukierunkowany na uzyskanie konkretnego wyniku. Zeberki to nasza pasja więc też nie traktujemy ptaków przedmiotowo, nie rozmnażamy masowo i nie liczymy na zysk. Mamy swoje cele, które staramy się realizować, a przy okazji cały czas uczymy się czegoś nowego o zeberkach, zapewniając im jak najlepsze warunki. 

Moja Hodowla

     Prowadzę swoją hodowlę w dość nietypowych warunkach – w mieszkaniu w bloku. Ptaki niejako współdzielą ze mną sypialnię. Uniemożliwia to trzymanie ich w większej ilości. Dlatego moje stado podstawowe liczy zaledwie kilkanaście sztuk, co znacznie utrudnia uzyskanie wystawowych okazów. Niemniej ma to pewne zalety – ptaki przebywające blisko człowieka są mniej płochliwe, dobrze znoszą kontrolę gniazda czy udział w pokazach. Ich mała liczebność daje mi doskonałą kontrolę nad ich stanem zdrowia. Mam też możliwość dopasowania diety do upodobań każdego z moich podopiecznych, dzięki czemu wiem, że dostarczam im wszystkiego czego potrzebują.  Moje zeberki są regularnie badane, a gdy chorują zapewniam im opiekę weterynaryjną.

    Rozmawiając z różnymi hodowcami z przykrością zauważyłam, iż zeberki traktowane są jak fabryki  dużej ilości tanich piskląt, w utrzymanie których nikt nie zamierza inwestować pieniędzy. Żywione samym ziarnem, trzymane w ciasnocie są słabe, drobne i chorowite. Okazy niespełniające wymagań często są po prostu bestialsko zabijane, a chorym ptakom odmawia się leczenia. Notorycznie dopuszcza się do chowy wsobnego.

    Wobec takiego stanu rzeczy postanowiłam założyć zupełnie inną hodowlę, w której najważniejsze są ptaki.

 

Cages

Na potrzeby mojej hodowli zbudowałam regał z dwiema klatkami lęgowymi o wymiarach (dł./szer./wys.) 60/30/41cm i dwudzielną lotnią 124/30/41cm. Dysponuję także dwiema mniejszymi klatkami otwartymi oraz oddzielną lotnią o wymiarach 95/95/40cm. Zdaję sobie sprawę, że ptaki muszą mieć zapewnioną przestrzeń do latania, dlatego mają niemal codziennie możliwość swobodnego lotu po pokoju, w którym stoją klatki. 

Dobór w pary

Bardzo często pozwalam ptakom na samodzielne łączenie się w pary. Pisklęta z takich lęgów mają zazwyczaj najlepszą opiekę ze strony rodziców, którzy chętniej przystępują do rozrodu. Nie dopuszczam do chowu wsobnego. Nie pozwalam na więcej niż 2-3 lęgi rocznie. Młodym osobnikom pozwalam przed przystąpieniem do lęgów osiągnąć pełną dojrzałość (ok. 9 miesięcy). Pomiędzy lęgami daję także ptakom czas na odpoczynek. Nie zależy mi na zysku, ale na uzyskaniu zdrowych, pełnych energii , dorodnych młodych.

 

 © 2012 amadynyzebrowate.pl | all rights reserved
 
last modified: